kongunadu sports and games

Athletics Achievements 2018-19

 

Anna University Zone 8 Men Athletics

S.No

Date

Name

Year

Dept

Event

Place

Venue

1

 

 

 

 

27,28-09-2018

 

A.Purusoth

IV

EEE

Triple Jump

Gold

 

 

 

Kongunadu College of Engineering & Technology

 

 

 

A.Purusoth

IV

EEE

110 Mts Hurdles

Gold

J.Dhivakar

III

Mech

800 Mts

Gold

N.Sagadevan

III

Civil

Discus Throw

Gold

G.Deepan Kumar

III

Mech

Shot Put

Gold

V,Arun Pandi

I

Civil

200 Mts

Gold

D.Samuvel Seba Sing

IV

EEE

Triple Jump

Silver

S.Abiramakrishnan

I

Mech

Long Jump

Silver

J.Dhivakar

III

Mech

1500 mts

Silver

10 

V.Arunpandi

I

Civil

100 Mts

Silver

11 

N.Sahadevan

III

Civil

Hammer Throw

Third

12 

D.Samuvel Seba Sing

IV

EEE

Long Jump

Third

13 

G.Navin Kishore

I

EEE

400 Mts Hurdles

Third

14 

R.Dhivagar

I

CSE

800 Mts

Third

15 

V,Arun Pandi

I

Civil

4X100 Mts Relay

Silver

16 

D.Samuvel Seba Sing

IV

EEE

17 

S.Abiramakrishnan

I

Mech

18 

Venkatesh

IV

Mech

19 

J.Dhivakar

III

Mech

4X400 Mts Relay

Silver

20 

R.Dhivagar

I

CSE

21 

A.Purusoth

IV

EEE

22 

Vignesh

I

 

 

Anna University Zone 8 Women Athletics

S.No

Date

Name

Year

Dept

Event

Place

Venue

 1

 

 

 

 

27,28-09-2018

 

K.Durka Devi

III

ECE

Half Marathon

Gold

 

 

 

Kongunadu College of Engineering & Technology

 

 

 

A.Sowmiya

II

Civil

Javelin Throw

Gold

S.Gomathi

III

EEE

400 Mts Hurdles

Gold

S.Bharathi

III

ECE

1500 Mts

Gold

P.Mythili

II

Mech

800 Mts

Gold

P.Mythili

II

Mech

400 Mts

Gold

P.Haritha

IV

ECE

Shot Put

Gold

P.Revathi

II

CSE

Half Marathon

Silver

S.Elamathi

I

Civil

Discus Throw

Silver

10 

D.Jencey Remina

II M.E

ECE

High Jump

Silver

11 

P.Haritha

IV

ECE

Javelin Throw

Silver

12 

S.Gomathi

III

EEE

Triple Jump

Silver

13 

S.Uma

III

ECE

5Km Walk

Silver

14 

K.Durka Devi

III

ECE

10000 Mts

Silver

15 

S.Bharathi

III

ECE

800 Mts

Silver

16 

K.Yoga Lakshmi

II

ECE

Hammer Throw

Third

17 

Agi J.Bharathi

II

ECE

Shot Put

Third

18 

M.Janai

I

ECE

Long Jump

Third

19 

D.Jencey Remina

II M.E

ECE

400 Mts Hurdles

Third

20 

S.Indhu

II

CSE

5 Km Walk

Third

21 

P.Revathi

II

CSE

10000 Mts

Third

22 

M.Arthi

II

Civil

400 Mts

Third

23 

M.Arthi

II

Civil

200 Mts

Third

24 

Sugashini

I

Civil

Heptathlon

Third

25 

T.Sangeetha

II

CSE

4X100 Mts Relay

Third

26 

D.Jencey Remina

II M.E

ECE

27 

M.Janai

I

ECE

28 

M.Janani

III

ECE

29 

S.Bharathi

III

ECE

4X400 Mts Relay

Gold

30 

M.Arthi

II

Civil

31 

S.Gomathi

III

EEE

32 

P.Mythili

II

Mech

Anna University Inter Zonal Level

S.No

Date

Event

Place

Venue

1.       

22.09.2018

Cross Country (W)

Winner

Dr.Sivanthi Adhithanar Engineering College, Tiruchendure

2.       

27 &

28.10.2018

Athletics (W)

Third

Kongunadu College of Engineering & Technology, Thottiam

Anna University Inter Zonal  Men Athletics

S.No

Date

Name

Year

Dept

Event

Place

Venue

 1

27.10.2018 &

28.10.2018

A.Purusoth

IV

EEE

110 Mts Hurdles

Gold

Kongunadu College of Engineering & Technology

A.Purusoth

IV

EEE

Triple Jump

Third

Anna University Inter Zonal  Women Athletics

S.No

Date

Name

Year

Dept

Event

Place

Venue

1

 

 

 

 

27,28-10-2018

 

P.Mythili

II

Mech

800 Mts

Gold

 

 

 

Kongunadu College of Engineering & Technology

 

 

S.Gomathi

III

EEE

Triple Jump

Gold

K.Durka Devi

III

ECE

Half Marathon

Gold

P.Haritha

IV

ECE

Shot Put

Silver

S.Gomathi

III

EEE

400 Mts Hurdles

Silver

P.Mythili

II

Mech

400 Mts

Silver

S.Bharathi

III

ECE

800 Mts

Silver

8

P.Mythili

II

Mech

4X400 Mts Relay

Gold

S.Gomathi

III

EEE

10 

S.Bharathi

III

ECE

11 

M.Arthi

II

Civil

Anna University Inter Zonal  Women Cross Country

S.No

Date

Name

Year

Dept

Place

Venue

1.       

22-09-2018

P.Mythili

II

Mech

Winner

Dr.Sivanthi Adhithanar College of Engineering Tiruchendur

2.       

S.Gomathi

III

EEE

3.       

K.Durka Devi

III

ECE

4.       

S.Bharathi

III

ECE

5.       

M.Arthi

II

Civil

 

All India Inter University Participating Students

S.No

Date

Name

Dept / Year

Event

Venue

1.

04-11-2018

K.Durka Devi

III /ECE

Cross Country

Gulbarga University, Karnataka

2.

S.Bharathi

III /ECE

All India Inter University Participating Students

S.No

Date

Name

Dept / Year

Event

Venue

1. 

26.12.2018 to

29.12.2018

T.Aishwarya

Mech / IV

Hockey

Kalinga Institute of Industrial Technology, Bhuvaneswar

2.

S.Subbulakshmi

EEE / IV

3.

M.Bhavatharani

ECE / IV

4.

M.Vinotha

ECE / IV

5.

P.Priya

ECE / III

    6.   

R.Menaga

Mech / II

 

Click here to view the Academic year 2017-18 to 2012-13 details

Athletics Achievements

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…